Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) Sporto reikalų komisija nusprendė organizuoti vienerių metų trukmės bėgimą aplink pasaulį, skirtą Lietuvos atkūrimo 30-mečiui paminėti. Tokia idėja kilo komisijos nariui, ultramaratonininkui Aidui Ardzijauskui, kuris jau yra įveikęs ne vieną ilgą distanciją.
Prie iniciatyvos bus skatinamos prisidėti ir įvairiose užsienio šalyse įsikūrusios lietuvių bendruomenės. Jų nariai galėtų simboliškai drauge su ultramaratonininku bėgti 3, 5 ar 10 kilometrų atstumą.
Anot PLB Sporto reikalų komisijos pirmininko Lauryno R. Misevičiaus, PLB didelė garbė savo gretose turėti tokį žmogų kaip A. Ardzijauskas, kuris garsina Lietuvą ir pritraukia bendraminčių.
„Bėgimas šiuo metu yra labai populiari sporto šaka, kuri po krepšinio pritraukia daugiausia išeivijos lietuvių, todėl mūsų grandiozinis bendras su Aidu planas turėtų sukelti didelį pasaulio lietuvių susidomėjimą. Remiame Aido ir kartu mūsų PLB Sporto komiteto iniciatyvą.
Dabar aktyviai ieškome rėmėjų ir ypač finansinės paramos šiam ambicingam projektui įgyvendinti“, – portalui LRT.lt sako PLB Sporto komisijos pirmininkas L. R. Misevičius.
365 dienas truksiančio bėgimo aplink pasaulį startas numatytas 2020 m. liepos 1 dieną Druskininkuose. Bėgimo finišui taip pat pasirinktas šis Lietuvos kurortas. Kaip sako organizatoriai, Druskininkai pasirinkti neatsitiktinai – A. Ardzijausko bėgimas yra įžanga į 2021-ųjų liepos 1–4 dienomis šiame mieste numatytas XI Pasaulio lietuvių sporto žaidynes.
„Vienas iš bėgimo tikslų yra pakviesti mūsų tautiečius atvykti į žaidynes. Kaip sportininkus, savanorius, žiūrovus, žmones, kurių gyslomis teka lietuviškas kraujas“, – komentuoja ultramaratonininkas.
Jei dėl COVID-19 pandemijos nepavyks bėgimo pradėti suplanuotu laiku, bėgimo startą ketinama atidėti. Kol kas numatyti du galimi A. Ardzijausko bėgimo maršrutai. Startavęs liepos 1-ąją, ultramaratonininkas bėgtų per Latviją, Rusiją, Australiją, Čilę, Argentiną, Urugvajų, Braziliją, JAV, Kanadą, Šiaurės Airiją, Jungtinę Karalystę, Belgiją, Nyderlandus, Vokietiją, Lenkiją ir Lietuvą.
Atidėti bėgimą, pasak ultramaratonininko, būtų galima vėliausiai iki spalio 1 dienos. Tokiu atveju maršrutas driektųsi per Lenkiją, Vokietiją, Nyderlandus, Belgiją, Jungtinę Karalystę, Šiaurės Airiją, JAV, Kanadą, Braziliją, Urugvajų, Argentiną, Čilę, Australiją, Rusiją, Latviją, Lietuvą.
Abu maršrutai suplanuoti atsižvelgiant į klimato sąlygas. „Turėjau nuspręsti, ar žiemą galiu palaikyti gerą bėgimo tempą ir kiek papildomai tai kainuoja. Buvo pasirinkta taip, kad niekur nebūtų šalčiau nei –10 laipsnių“, – aiškina A. Ardzijauskas.
Prie šios iniciatyvos kiekvienoje šalyje galės prisidėti ir ten gyvenantys lietuviai. Jie kviečiami drauge su ultramaratonininku nubėgti 3, 5 ar 10 kilometrų.
„Maršrutas eis per PLB bendruomenių centrus. O kaip su kiekviena bendruomene bendrausime ir kokius bendrus renginius ar susitikimus surengsime, priklausys nuo konkrečios bendruomenės norų ir poreikių“, – sako A. Ardzijauskas.
Ultramaratonininkas ne kartą įveikė įspūdingus atstumus. 2014-ųjų vasarą lietuvis JAV bėgo nuo Los Andželo iki Niujorko, o 2018-aisiais – nuo Dakaro iki Vilniaus. Pastarasis bėgimas buvo skirtas paminėti Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui.
Kaip teigia ultramaratonininkas, ankstesni iššūkiai buvo skirti pasiruošti šiam bėgimui aplink pasaulį, apie kurį jis svajojo nuo vaikystės.
„Man pasisekė, kad yra Piotras Silkinas, Rimas Jakelaitis. Jie man padėjo aiškiai susidėlioti mintis, kaip pasiekti vienokį ar kitokį rezultatą. Buvau nustebęs, kai gavau teigiamą Jespero Kenno Olseno atsakymą. Jis sutiko su manimi pasidalinti savo dviejų bėgimų aplink pasaulį patirtimi.
Daug laiko skiriu kūnui pažinti ir jį treniruoti. Teko stipriai pakoreguoti mitybos įpročius. Dirbu su savimi padedamas sporto psichologijos specialistų, renku informaciją apie planuojamo bėgimo maršruto vietines subtilybes: bendravimą, maistą, požiūrį į bėgantį žmogų“, – apie pasiruošimą kalba ultramaratonininkas.